Up

Πρακτική άσκηση Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην Ι.Ε.Κ.)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Σύμφωνα με το Κανονισμό Λειτουργίας των ΙΕΚ (ΦΕΚ 5837/15-12-2021, άρθρο 13) η φοίτηση στα Ι.Ε.Κ. περιλαμβάνει περίοδο πρακτικής άσκησης ή εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθητείας που αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχή ολοκλήρωση της κατάρτισης και τη χορήγηση Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης.

Σκοπός της πρακτικής άσκησης είναι η βελτίωση των επαγγελματικών και εργασιακών δεξιοτήτων των πρακτικά ασκούμενων στο αντικείμενο κατάρτισής τους ώστε να επιτευχθεί η ταχύτερη και ευκολότερη διείσδυσή τους στην αγορά εργασίας.

Η πρακτική άσκηση μπορεί να πραγματοποιηθεί σε θέσεις που προσφέρονται από φυσικά πρόσωπα, Ν.Π.Δ.Δ., Ν.Π.Ι.Δ., δημόσιες υπηρεσίες, Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού και επιχειρήσεις.

Η συνολική διάρκεια της περιόδου πρακτικής άσκησης είναι εννιακόσιες εξήντα (960) ώρες. Η περίοδος αυτή μπορεί να είναι συνεχιζόμενη ή τμηματική, ύστερα από την επιτυχή ολοκλήρωση της θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης του τετάρτου εξαμήνου, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από τον οδηγό κατάρτισης, και πρέπει να ολοκληρωθεί, σε κάθε περίπτωση, εντός είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από τη λήξη του τελευταίου εξαμήνου θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης. με την επιφύλαξη της παρ. 2 του άρθρου 48 του ν. 4777/2021 (Α’ 25).

Ο κάθε καταρτιζόμενος που θα μετέχει στην Πρακτική Άσκηση θα αμείβεται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Η πρακτική άσκηση είναι μέρος της υποχρεωτικής κατάρτισης σε όλες τις ειδικότητες και για το σύνολο των καταρτιζόμενων και η καταβολή της αμοιβής της θα πραγματοποιηθεί εφόσον πιστοποιηθεί η ολοκλήρωσή της.

Προβλέπεται απαλλαγή από την υποχρέωση φοίτησης της περιόδου πρακτικής άσκησης ή μαθητείας για τους καταρτιζόμενους των Ι.Ε.Κ. που έχουν συμπληρώσει εκατόν είκοσι (120) τουλάχιστον ημερομίσθια ή εκατόν είκοσι (120) τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης στην ειδικότητα που εγγράφονται, κατόπιν υποβολής σχετικής αίτησης και Υπεύθυνης Δήλωσης (του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 - Α ́ 75) στο Ι.Ε.Κ. φοίτησης και σχετικής απόφασης - έγκρισης του Διευθυντή του οικείου Ι.Ε.Κ., οπότε τους απονέμεται η Β.Ε.Κ. με την ολοκλήρωση των εξαμήνων της θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης.

Για περισσότερες λεπτομέρειες τόσο για τους πρακτικά ασκούμενους όσο και για τους εργοδότες:

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Η πρακτική άσκηση διαρκεί 960 ώρες (από 6 μήνες με 8ωρο έως 12 μήνες με 4ωρο)

Η πρακτική άσκηση μπορεί να γίνει μέχρι 24 μήνες μετά τη λήξη του Δ' εξαμήνου. Εξαιρούνται όσοι ολοκλήρωσαν τη φοίτηση των 4 εξαμήνων πριν το 2020 για τους οποίους το όριο έχει μετατεθεί στον Δεκέμβριο του 2024.

Η Πρακτική μπορεί επίσης να ξεκινήσει και μετά το Β' εξάμηνο αλλά όχι παράλληλα με τη φοίτηση (15 Ιουλίου - 30 Σεπτεμβρίου).

Στα πλαίσια του συγχρηματοδοτούμενου προγράμματος “Πρακτική άσκηση καταρτιζόμενων ΙΕΚ” δίνεται η δυνατότητα επιδότησης της πρακτικής άσκησης μετά την επιτυχή ολοκλήρωσή της. Το πρόγραμμα αφορά Πρακτικές Ασκήσεις που ξεκίνησαν από την 1η Σεπτεμβρίου 2021 και έχουν ολοκληρωθεί μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2024.

Οι πρακτικά ασκούμενοι/ες δύναται να λαμβάνουν αποζημίωση (επιδότηση ΕΣΠΑ) ίση με το 80% του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη. Η αποζημίωση θα καταβάλλεται μετά την ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης (960 ώρες) και τη χορήγηση Βεβαίωσης Ολοκλήρωσης Πρακτικής Άσκησης και θα βαρύνει εξ ολοκλήρου το έργο χρηματοδότησης.

Για τη συμμετοχή του στην πράξη, οι καταρτιζόμενοι/ες δεν θα πρέπει να συμμετέχουν σε άλλα προγράμματα επιδοτούμενα μέσω ΕΣΠΑ.

Για την έναρξη της πρακτικής άσκησης, οι καταρτιζόμενοι/ες  ακολουθείτε τα  παρακάτω βήματα:

Βρίσκετε εργοδότη ο οποίος υπογράφει  :
1) Βεβαίωση εργοδότη
2) Ειδική Σύμβαση σε τρία (3) αντίτυπα με υπογραφές εργοδότη και καταρτιζόμενου/ης και σφραγίδα εργοδότη σε όλα (τυπωμένες μπρός πίσω)
3) Υπεύθυνη δήλωση εργοδότη

4) Ατομικά στοιχεία εργοδότη

Τουλάχιστον 10 μέρες πριν την έναρξη της πρακτικής άσκησης:

Όλα τα παραπάνω υπογεγραμμένα έγγραφα τα προσκομίζετε στο ΔΙΕΚ, δηλαδή:

1) τη Βεβαίωση εργοδότη

2) την Ειδική Σύμβαση σε τρία (3) αντίτυπα

3) την Υπεύθυνη δήλωση εργοδότη

Επίσης προσκομίζετε και τα παρακάτω:
4) Αίτηση με υπογραφή καταρτιζόμενου/ης
5) Υπεύθυνη δήλωση ασκούμενου/ης (ενημέρωση)
6) Βεβαίωση ΑΜΑ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ
7) Φωτοαντίγραφο ταυτότητας
8) Υπεύθυνη δήλωση (αν ΔΕΝ είστε άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένοι για παροχές ασθένειας σε είδος, από το δημόσιο ή άλλον ασφαλιστικό οργανισμό) ή από gov.gr

Τουλάχιστον 5 μέρες πριν την έναρξη της πρακτικής άσκησης:

9)  Παίρνετε από το ΔΙΕΚ :

α) τις 2 ειδικές συμβάσεις (υπογεγραμμένες και από τον Δ/ντή του ΔΙΕΚ) και δίνετε τη μία στον εργοδότη,

β) την απόφαση έγκρισης και τη δίνετε στον λογιστή του εργοδότη, ο οποίος σας δηλώνει στο ΕΡΓΑΝΗ και σας ασφαλίζει (Οδηγίες ασφάλισης στο ΕΡΓΑΝΗ).

10) Εκτυπώνετε το Βιβλίο Πρακτικής/εβδομάδα (τυπώστε 24 εβδομάδες μπρός  πίσω και ΜΗΝ το κάνετε σπιράλ) καθώς και τις οδηγίες συμπλήρωσής του.

11) Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίσετε στο ΔΙΕΚ το έντυπο Ε3.5 του εργοδότη από το ΕΡΓΑΝΗ για την έναρξη της πρακτικής άσκησης.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Μετά την εκπόνηση της Πρακτικής Άσκησης, οι πρακτικά ασκούμενοι/ες προσκομίζετε στο Δ.Ι.Ε.Κ. τα παρακάτω :

Α. για πρακτικές που θα ολοκληρωθούν μέχρι 30/9/2024 (ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ)

1) Συμπληρωμένο και σφραγισμένο το Βιβλίο Πρακτικής Άσκησης.
2) Βεβαίωση Παρουσίας , συμπληρωμένη και σφραγισμένη από τον εργοδότη.
3) Μία (1) φωτογραφία ταυτότητας

4) το Ε3.5 του εργοδότη από το ΕΡΓΑΝΗ για την λήξη της πρακτικής άσκησης

Β. για πρακτικές που θα ολοκληρωθούν μετά την 30/9/2024 (ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ)

1) Συμπληρωμένο και σφραγισμένο το Βιβλίο Πρακτικής Άσκησης.
2) Βεβαίωση Παρουσίας , συμπληρωμένη και σφραγισμένη από τον εργοδότη.
3) Μία (1) φωτογραφία ταυτότητας

4) το Ε3.5 του εργοδότη από το ΕΡΓΑΝΗ για την λήξη της πρακτικής άσκησης